سبد خرید 0

کاشی و سرامیک

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 1 آبان 1396 در ساعت 10 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کاشي و سراميک از محصولات عمده خاک رس و سفال مي باشند کاشي هاي سراميکي سطوح مکان هاي بهداشتي در داخل منازل و همچنين بيمارستانها را به صورت فراگير در بر مي گيرند امروزه به علت تنوع طرح و اندازه از آنها در ساير فضاهاي عمومي و خصوصي استفاده مي کنند و به علت تنوع در مقاوت لعاب در محيط هاي شيميايي مختلف و فضاهايي مانند کارخانجات داراي محيط شيميايي و يا آزمايشگاه ها، کاشي تنها مصالح مورد مصرف مي باشد.
سراميک ها ممکن است لعاب دار و يا بدون لعاب باشند. لعاب کاشي ها در انوع مختلف در دسترس هستند لعاب مات، نيمه براق، براق، سفيد يا رنگي و گلدار، همچنين خشت کاشي نيز در ابعاد، اشکال متنوع داراي سطحي صاف يا بر جسته، زبر يا طرحدار مي باشد که بر حسب مورد ومحل مصرف انتخاب مي شوند. خشک کاشي را که به آن بسيکوييت مي گويند به کمک لعاب مورد نظر اندود مي کنند و اين لعاب به صورت گرد مخلوط شده در آب به صورت معلق ( سوسپانسيون ) مي باشد اندود مي کنند. خشت آماده شده وارد کوره پيش پخت و سپس کوره اصلي مي شود و پس از پخت درجه بندي و بسته بندي مي گردد. درجه بندي کاشي ها بر اساس کيفيت آن، در ابعاد خشمک و لعاب کاري تعيين مي گردد. کاشي بايد داراي لبه هاي قائم، ابعاد دقيق و لعاب يکنواخت و بدون پريدگي و خال باشد کاشي هاي لعابي با ضخامت 4 تا 12 ميليمتر بر حسب مکان مورد مصرف تهيه مي گردند. نوعي از اين کاشي ها که سطح زبر تري دارند منحصرا براي کف استفاده مي شوند سراميک هاي موزائيکي نيز نوعي از سراميک ها هستند که از قطعاتي با شکل هندسي و کوچک که به صورت شبکه اي بر روي ورقه اي از کاغذ گراف مخصوص در کنار هم قرار گرفته اند، تشکيل مي شوند. اين سراميک ها روي بستري از ملات قرار مي گيرند و پس از گرفتن ملات، روي آن را با آب خيس مي کنند تا کاغذ آن جدا شود وسپس با دوغاب دور آنها را پر مي کنند. به طور کلي در مورد کاشي و سراميک بايد مندرجات استاندارد شماره 25 ايران رعايت شود.

از دوغاب ماسه سيمان براي چسباندن کاشي لعاب دار و يا بدون لعاب روي سطوح قائم استفاده مي شود. نسبت حجمي اين دوغاب 5 :1 است و برا ي پر کردن بندها از دوغاب سيمان و پودر سنگ بهره مي برند. دوغاب را مي توان با ماده دافع آب مخلوط نمود. در بعضي از موارد براي چسباندن کاشي و سراميک از چسب هاي خميري مخصوص استفاده مي کنند. اين چسب ها غالبا بر روي ديوارهاي بتني يا گچي استفاده مي شوند. اين نوع مواد معمولاً در مقابل آب، اسيد و مواد نفتي مقاوم مي باشند. بايد در اجراي کاشي کاري مواردي مثل تراز، شاقول و قائمه بودن زوايا رعايت شود و به هنگام استفاده از دوغاب ماسه سيمان که با ساير ملات ها به خصوص گچ و خاک و کاه گل چسبندگي ندارند قبلا بايد ديوار به کمک ملات سيمان ساخته و يا اندود شده باشدو در اجراي کاشي کاري بايد کليه نکات آجر چيني مورد نظر قرار گيرد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()